Wycena diamentów / brylantów

Aby dokonać prawidłowej wyceny diamentu trzeba mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. W wodzisławskim punkcie skupu diamentów/brylantów takiej wyceny dokonuje Krzysztof Olszar. Jest on właścicielem Pracowni Złotniczej OLSZAR i posiada odpowiednie certyfikaty, wiedzę i doświadczenie. Na dowód tego poniżej przedstawiamy zdobyte dyplomy i certyfikaty.

Formularz kontaktowy -> umów się na wycenę diamentów.

 

Dyplomy, certyfikaty oraz informacje na temat tego jak wycenia się diamenty/brylanty.

Dyplom International Gemological Institute

 

HRD Antwerp Institute of Gemmology

Dyplom Polskiego Towarzystwa Gemmologicznego – tytuł zawodowy rzeczoznawca diamentów

Certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa gemmologicznego diamentów

Jak wygląda wycena diamentów/brylantów ?

Osoba, która dokonuje wyceny danego diamentu bierze pod uwagę 4 czynniki, które nazywane są z angielskiego  4C (carat – karat(masa), colour – barwa, clarity – czystość, cut – szlif).

1 Carat [ct] odpowiada masie 0,200 gram. Jeśli ktoś lubi historyczne ciekawostki to może sobie zapamiętać, że nazwa ta pochodzi od nazwy drzewa szarańczyn strąkowych. Jedno ziarno szarańczy ważyło około 0,2 gram i używano je w średniowieczu do ważenia kamieni szlachetnych.

Colour to  barwa diamentu. Możemy spotkać się z diamentami w wielu odcieniach (żółci i szarości). Przy określeniu barw stosuje się różne skale. Np. skalę barw GIA, IDC lub skalę tradycyjną.

Diamenty oznaczone literą D w skali GIA to te najdroższe i najrzadziej występujące. Jednak oprócz typowych barw wyróżnia się także barwy fantazyjne. Diamenty o barwie fantazyjnej (fancy colours) są naturalnie zabarwionymi diamentami o odcieniach koloru różowego, niebieskiego, fioletowego, zielonego czy pomarańczowego.

Czystość to kolejny czynnik brany pod uwagę przy wycenie diamentów. Czysty diament, który nie posiada żadnych zanieczyszczeń to rzadkość, a co rzadkie to również cenne.  Takie diamenty określane są symbolem FL w klasyfikacji czystości diamentów.

Zanieczyszczenia jakie mogą posiadać diamenty  dzieli się na zanieczyszczenia wewnętrzne (inkluzje) lub zewnętrzne (skazy). Rzeczoznawca diamentów ogląda diamenty przy 10-krotnym powiększeniu. Jeśli dostrzega jedynie bardzo drobne skazy oraz nie posiada żadnych inkluzji to wie, że diament taki oznaczony jest symbolem IF w klasyfikacji czystości.

Kolejne punkty na skali to:

VVS1, VVS2 – diamenty mają bardzo nieznaczne inkluzje, które są bardzo, bardzo trudne do dostrzeżenia.

VS1, VS2 – diamenty mają bardzo nieznaczne inkluzje trudno dostrzegalne pod lupą.

SI1 -  nieznaczne inkluzje łatwo dostrzegalne tylko pod lupą
SI2 -
znaczne inkluzje łatwo dostrzegalne tylko pod lupą

P1 – błędy trudno zauważalne nieuzbrojonym okiem
P2 – błędy łatwo dostrzegalne niezbrojonym okiem
P3 – błędy bardzo łatwo zauważalne nie uzbrojonym okiem obniżające brylancję

 

Szlif diamentu również jest ważny – odpowiednio oszlifowany diament nazywany jest brylantem. Współczesne określenie „brylant” odnosi się do formy okrągłej, mającej w górnej części (koronie) 33 fasety, w tym taflę, zaś części dolnej (pawilonie) 25 faset w tym kolet. Pas oddzielający część górną od dolnej nazywa się rondystą; stanowi on ochronę przed uszkodzeniami zbiegających się tu krawędzi faset. Bardzo istotne są też proporcje i symetria tego szlifu ściśle określona. Najefektowniejsze  diamenty mają kształt okrągły. Form szlifu jest wiele – np. owal, serce, łezka, markiza.

← Powrót do strony głównej