Wodzisław – gospodarka

Wodzisław jest miastem w południowej Polsce. Leży on w województwie śląskim nad rzeką Lesznicą. Nazwa owego miasta wywodzi się od staropolskiego imienia „Wodzisław”, oznaczającego sławnego władcę  pochodzącego z dynastii Piastów – Władysława. Prawdopodobnie to właśnie on był  założycielem owej miejscowości. Miasto w owych latach rozszerzało swoje granice o sąsiadujące z nim wsie. Dodatkowo Wodzisław Śląski w pierwszych latach swojego istnienia był jednym z największych miast na Górnym Śląsku.

Z upływem lat i w wyniku kolejnych wojen stał się małym miastem. Rozwinął się po tym dopiero w latach 60. i 70. XX wieku. Wodzisław podzielony jest administracyjnie na 9 dzielnic, a mianowicie: Jedłownik Osiedle, Jedłownik-Turzyczka, Karkoszka, Kokoszyce, Nowe Miasto, Osiedla XXX-lecia – Piastów – Dąbrówki, Radlin II, Stare Miasto, Wilchwy oraz Zawada. W Wodzisławiu znajduje się stacja kolejowa podróżująca na linii  Katowice – Bogumin. Miasto jest również dużym centrum handlowym w tym obszarze kraju. Działają tam takie znane w całym kraju wytwórnie spożywcze jak „Agro Wodzisław”. Przykładem większych fabryk okien w tamtych okolicach są „Termo Profil” i „KNS”. Jedną z większych śląskich fabryk masztów, najdujacych się we Władzislawiu” jest Alumast”. Innymi przykładami dobrze funkcjonujących tam firm i przedsiębiorstw są: „Flagowa Kraina”, „Pol-Eko-Aparatura”, „Azis Mining Service”, „Grilex”, KES Poland, „Złoty Kłos” lub też  „ITUM” sp. z o.o. W Wodzisławiu znajduje się również wiele terenów inwestycyjnych, przyłączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Gospodarka w tym mieście jest naprawdę wysoko rozwinięta. Obok większych firm, istnieją tam również mniejsze. Firmy współpracują ze sobą. Kolejnymi przykładami rozwoju gospodarczego w tym mieście są prężnie rozwijające się ciepłownie: ZC Wodzisław Śląski, C. Jedłownik, a także EC 1 Maja. W Wodzisławiu działa kilka popularnych tam przedsiębiorstw transportu zbiorowego. Miasto posiada własną komunikację miejską, której autobusy mają kolory żółto-czerwone z niebieskim paskiem i logiem Komunikacja. We Wodzisławiu znajduje się szesnaście przedszkoli, trzynaście publicznych szkół podstawowych, pięć szkół ponadgimnazjalnych, uczelnia wyższa. Głównym ośrodkiem kulturalnym w Wodzisławiu jest Wodzisławski Centrum Kultury.

Mieści się ono przy ulicy księdza Wilhelma Kubsza. Funkcjonuje tam między innymi kino miejskie, muzeum, liczne biblioteki, oraz archmhiwum Pan. W Wodzisławiu Śląskim swoją siedzibę ma również znane Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Godnymi polecenia atrakcjami turystycznymi w tym mieście są: kąpielisko „Balaton” w lesie na historycznym Grodzisku, wraz z najdłuższą na Śląsku kolejką tyrolską i parkiem linowym; szkoleniowa sztolnia górnicza przy ul. Gałczyńskiego; zegar słoneczny na rynku;
Muzeum w Wodzisławiu oraz Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza.

Aktualnie prezydentem miasta Wodzisława Śląskiego jest Mieczysław Kieca. W tym mieście lokalną telewizję stanowią takie programy jak TVP3 Katowice, TV Silesia czy Telewizja TVT. Rozgłośnie działające w tym regionie to Radio 90 FM i Radio Vanessa. Wodzisław jest miastem posiadającym naprawdę duży potencjał gospodarczy. Liczy czterdzieści siedem tysięcy mieszkańców. Jego powierzchnia wynosi 49, 51 km2. Jako centrum powiatu liczy sto pięćdziesiąt osiem tysięcy mieszkańców. W zasięgu do stu kilometrów od tego miasta mieszka około dziewięć milionów ludzi. Ponieważ w mieście znajduje się wiele szkół, mają gdzie się kształcić przyszli fachowcy, dzięki którym miejscowość będzie mogła dalej się rozwijać. Największymi inwestycjami obecnie tam realizowanymi są: droga łącząca ulice Młodzieżową oraz Olszyny oraz budowa drogi Głównej Południowej

Photo: Hons084 / Wikimedia Commons